Jen těžko budeme hledat někoho, kdo by neznal Swedish House Mafia. Legendu taneční hudby, projekt, za kterým stálo trio švédských DJs: Axwell, Sebastian Ingrosso a  Steve Angello. Určitě jste aspoň jednou slyšeli jejich poslední megahit Don’t You Worry Child nebo předchozí fláky jako Save The World, Miami 2 Ibiza či One. Aniž by si to možná tito pánové uvědomili, tak měli naprosto nepopiratelný vliv na to, jakým směrem se bude taneční hudba ubírat. Pokud o někom můžeme říct, že udával směr a trend, tak na Swedish House Mafia to sedělo perfektně.

Právě tito pánové, jasně definovali současný big room sound, do kterého se postupem času přesunuli z více housovějších vod. Už dříve se o nich říkalo, že jejich hudba je pro klasický house moc komerční a pro komerci moc underground. Prostě tvořily nový styl do takové podoby v jaké ho známe dnes. Postupem času Swedish House Mafia rostla a rostla, až dorostla do obřích, co obřích, přímo megalomanských rozměrů. Každý je chtěl, ale nikdo si neuvědomoval, že to byl pro ně vedlejší projekt. Až se nakonec dostali do bodu, kdy si řekli dost. Končíme. A tak se stalo.

Swedish House Mafia 2

Na podzim loňského roku tak vyrazily na své poslední světové turné jako Swedish House Mafia, které pojmenovali One Last Tour. Jednou z destinací této tour byla i naše stověžatá matička Praha, kde se 29. listopadu roku 2012 Swedish House Mafia objevila poprvé a naposled. Jejich poslední společné vystoupení zažilo letos na konci března americké Miami, kde vystoupily na Ultra Music Festivalu. Oficiálním důvodem jejich konce bylo, že se jejich show začali čím dál více opakovat. Prostě lidem zevšedněli a ti si na to začali stěžovat. Tak si radši řekli, že než aby lidi nudily, tak radši ukončí v tom nejlepším. Dalším důvodem konce byli také jejich osobní životy. Každý má svou rodinu, manželku, děti. Pak také mají své labely, o které se musí starat.

Takže se rozhodli skončit a znovu nakopnout své už tak úspěšné sólové kariéry. I když kdo ví, jestli za jejich koncem nestálo i něco jiného. To se možná dozvíme z připravovaného dokumentu, který má brzy vyjít. Mezitím se podívejte na jeho trailer:

Ale rozpadem Swedish House Mafia to nekončí. Spíše naopak. Rozhodli jsme se tedy podívat na jednotlivé aktéry a jak se jim po konci Swedish House Mafia daří. Netuším jestli to byl záměr či ne, ale nejde si toho nevšimnout. A to, že se kluci švédští pustili hlavně do kolaborací, s dalšími producenty z branže jak sami brzy zjistíte! Takže se pohodlně usaďte, vyrážíme.

Sebastian Ingroso

Sebastian Ingrosso

Jako prvního, jsme si vybrali Seba Ingrossa. Důvod? Asi ten, že Seb toho letos moc nevydal. Vlastně víme jen o třech skladbách, na kterých se spolupodílel. Prvním kouskem je vokální verze Reload, kde k již profláklému instrumentálnímu originálu, na němž dělal s Tommy Trashem, a který vyšel loni na konci září, napsal a nazpíval text dvorní zpěvák Swedish House Mafia – John Martin. Navíc tato skladba vyšla pouze na iTunes a nikde jinde není oficiálně k dostání.

Letos Seb hlavně spojil své síly s Axwellem, kdy spolu pracovali na skladbě, které se neoficiálně říká We Came, We Rave, We Love. Ano je to ta skladba, kterou Swedish House Mafia začínala každé své vystoupení v rámci One Last Tour. Axwell dokonce na svém twitteru napsal, že ji i oficiálně vydají, ale neřekl, kdy to bude.

Jejich druhým společným počinem je skladba Roar k filmu Univerzita pro příšerky. Tu si můžete zakoupit na iTunes.

A do třetice jejich spolupráce, tentokrát na klubové noci nazvané Departures, která se konala letos v létě na Ibize v klubu Ushuaia.

Seb má i vlastní label Refune, ale tady je to jeden velký otazník, jelikož skoro ¾ roku zde nic nevydal nového. Poslední track, který zde vyšel nese název Rage a produkoval jej německý DJ Deniz Koyu, od té doby však nic. Ani sám Seb se nijak nevyjádřil proč, takže kdo ví, co se stalo. Jediným náznakem nějaké aktivity Refune je akce, kde si budete moci stáhnout všechny skladby, které na Refune vyšly zcela zdarma. Psali jsme zde: http://housemagazine.cz/sebastian-ingrosso-rozdava-hudbu-zdarma/

https://soundcloud.com/sebingrosso
https://www.facebook.com/sebastianingrosso

Axwell

Axwell

To Axel Hedfors aka Axwell, se letos celkem hudebně činil. Vyjma spolupráce s Ingrossem, o které jsme psali výše vydal i svou vlastní produkci.  A to remode verzi dlouho připravované skladby Center of the Universe, které propůjčil svůj hlas Magnus Carlsson.

Po té byl požádán duem Sick Individuals, zdali by nepomohl s vyladěním a dokončením jejich skladby I Am, na které dělali dohromady se zpěvačkou Taylr Renee. Axwellova pomoc na tomto tracku byla do té míry tak zásadní, že tuhle skladbu vydali společně.

Axwell také spojil síly se svými kolegy z jeho labelu Axtone a to duem No_ID, kdy společně pracovali na remixu skladby Feel the Pressure od Mutiny. Tento remix bohužel zatím oficiálně nevyšel. Ale i tak si ho díky youtube můžete poslechnout:

Axwell také produkoval skladbu „Falling“ (Committed To Sparkle Motion) pro skotskou indie kapelu Discopolis. A skladba je to opravdu nadmíru povedená. Nejedná se o klasickou Axwellovu produkci, ale to vůbec nevadí.

Axwell má taktéž svůj vlastní label, který se jmenuje Axtone. Zde vyšla v letošním roce spousta velice kvalitních tracků od předních producentů jako Thomas Gold, Don Diablo, Hard Rock Sofa či Otto Knows. Pro více informací vám doporučuji navštívit beatport stránku labelu, kde si můžete všechny skladby koupit: http://www.beatport.com/label/axtone-records/1532

https://soundcloud.com/axwell
https://www.facebook.com/axwell

Steve Angello

Steve Angello

Posledním pánem, který nám zbyl je Steve Angello. Ten je nejaktivnější co se týče tvorby vlastní produkce. Tak za prvé Steve pracuje na svém uměleckém albu, které se má jmenovat Wild Youth a mělo by vyjít na začátku příštího roku. Tohle album nemá být čistě taneční, jelikož na něm uslyšíme i skladby o 110BPM, hodně živých nástrojů či vokálů. Má se jednat více o umělecké album. Steve už do světa pustil první skladbu, která se na tomto albu určitě objeví. Její neoficiální název je nyní Children of the Wild:

Mimo to se Steve spojil s dalšími umělci. Mezi prvními, se kterými pracoval, bylo švédské duo Wayne and Woods, kdy spolu vydali skladbu I/O. Ta vyšla ve spolupráci s americkým výrobcem nápojů Mio:

Další spoluprací se svými krajany vznikla skladba Payback, na které se Stevem pracovalo další mladé a talentované duo a to Dimitri Vangelis and Wyman:

Sentido – takhle přesně se bude jmenovat track, na kterém Angello dělal společně s další dvojicí, tentokrát belgickou. Asi už tušíte koho myslíme. Ano jsou to Dimitri Vegas a Like Mike:

Další track, na kterém se Steve podílel, se neoficiálně jmenuje Russian Gods. Nicméně nevíme, s kým dalším na ní pracoval. Buď to bude Sebjak nebo Marcus Shossow. Až budoucnost nám ukáže:

Steve také remixoval. Konkrétně udělal remix na skladbu Count on Me od Chase and Status:

A to nejlepší na konec. Určitě jste ji slyšeli. Máme na mysli track SLVR, na kterém dělal společně s ruským duem – Matisse and Sadko.  SLVR byl výjimečný také v tom, že to byla stá skladba, která vyšla na Size Records.

Steve také na začátku května spustil svůj nový label, který se více zaměřuje na undergroundovější klubovější house a tech-house hudbu. Název tohoto labelu je prostý: X. Kromě toho jeho domovský label, který založil a úspěšně řídí – Size Records, letos v dubnu oslavil své 10. výročí a v srpnu na něm vyšel 100. Release. Všechny skladby z X, si můžete pořídit zde: http://www.beatport.com/label/x/32126  Pokud vás zajímá Size Records, tak zde letos vyšli kousky od největších jmen v branži, jako Nicky Romero, Hard Rock Sofa, Tommy Trash, Arno Cost a další, sami to můžete zjistit zde: http://www.beatport.com/label/size-records/3710

https://soundcloud.com/steveangello
https://www.facebook.com/steveangello

amy thompson

Ještě by bylo slušné uvést, že obrovský a nepopiratelný vliv měla na Swedish House Mafia jejich manažerka Amy Thompson. O té se často říkalo, že je to čtvrtý člen. Jak je tedy z výše napsaného patrné, život po Swedish House Mafia nekončí. Spíš to vypadá, že jsou před námi vzrušující časy, plné kvalitní hudby a skvělých vystoupení. Jak se říká … všechno špatné je pro něco dobré. Nikdy nezapomeneme a přejeme vám kluci spoustu úspěšných let!