housemagazine.cz

Rok 2014 nám skončil a kromě všemožných yearmixů, anket a hitparád na nás vyskakují i všemožné žebříčky. Rozhodli jsme se tedy uspořádat interní anketu, která nám měla pomoci určit to nejlepší na poli elektronické taneční hudby za loňský rok. Vše probíhalo pouze v rámci naší několikačlenné redakce, a tak se dá předem očekávat, že to nebude odraz většinového názoru. Pětici nejlepších jsme vybrali v kategoriích: Nejlepší skladba, Nejlepší světový DJ, Nejlepší tuzemský DJ, Nejlepší label, Nejlepší tuzemská klubová noc, Nejlepší festival. Zdali se s názorem naší redakce shodnete či ne, je čistě jen na Vás. Mějte ale na paměti, že hudba je subjektivní věc a každý jí vnímáme jinak.

Nejlepší skladba:
01. Dimitri Vangelis & Wyman vs. Steve Angello – Payback
02. Hook N Sling feat. Karin Park – Tokyo By Night (Axwell Remix)
03. Dimitri Vangelis & Wyman – ID2 (Original Mix)
04. Tiësto feat. Cruickshank – Footprints
05. Alesso feat. Tove Lo – Heroes (We Could Be)

O skladbě roku bylo v našem týmu rozhodnuto prakticky okamžitě. Payback je jedním z nejlepších děl loňského roku, kdy vrstvou po vrstvě graduje k závěrečnému vyvrcholení. Axwellův remix na Tokyo By Night také není žádným překvapením, protože těžko najdeme něco více napumpovaného a šlapavého. ID2 je čistý hudební orgasmus, oproti tomu Footprints a Heroes jsou skladby s nejlepším vokálem.

Nejlepší světový DJ:
01. Steve Angello
02. Tiësto
03. Axwell
04. Hardwell
05. Alesso

Produkce se ne vždy shoduje s DJským uměním, kde je potřeba umět udělat show, podmanit si dav, „míchat“ a další. I tak první místo znovu patří Stevu Angellovi, který podle nás zažil nejlepší rok své kariéry. Tiësto je na špici více jak dvacet let a z lesku své legendárnosti nic neztrácí, Axwell byl letos sice trošku upozaděn, ale cestu k naším srdcím si přesto získal. Světová jednička Hardwell pak dokazuje, že umí bavit velké davy a talentovaný Alesso do první pětice také určitě patří.

Nejlepší tuzemský DJ:
01. Richard Reynolds
02. Matamar
03. Brian
04. Bon Finix
05. Chris Sadler

Když tak koukám na výsledky téhle ankety, tak musím konstatovat, že většina nejlepších „tuzemských“ DJs vlastně není z tuzemska 🙂 Nicméně všichni působí na „českém trhu“ a dají se považovat za našince. Proto nám přišlo spravedlivé je do celkového součtu zahrnout. Jednoznačným vítězem se stal Richard Reynolds, který aktuálně v produkci a popularitě stojí na místní špici. Následován dvojicí Matamar, která má nejlepší PR a kontakt s fanoušky, který v ČR můžeme vidět. Brian patří pak se skvělou technikou mixu na třetí místo, kdy i po letech se na něj scházejí lidé z celé republiky. Čtvrtý Bon Finix je sympaťák, který umí postavit set na skvělé trackselection, a Chrise Sadlera pak můžeme pochválit za skvělou hudební gradaci.

Nejlepší label:
01. Size
02. Axtone
03. Spinnin
04. Sosumi
05. Revealed

Tak tady asi není o čem. Size Records, které vlastní Steve Angello, je naším vítězem. Axtone toho letos sice tolik nevydal, ale za to šlo o samé kvalitní releasy. Spinnin to pak chrlí jak housky na krámě a aktuálně vládne světovému EDM poli. Sosumi – to je Kryderův label, který posílá do světa také samou kvalitku, a Hardwellův Revealed má upsaných mnoho skvělých producentů.

Nejlepší tuzemská klubová noc:
01. Dreamland
02. Deep Forrest
03. Climax
04. Meccastar
05. Czech This Future

Řekli jsme si, že by asi nebylo nejvhodnější vyhlásit naší klubovou noc HM Session jako objektivního vítěze, a tak jsme ji raději vyřadili 🙂 Za všechny pozitivní ohlasy v průběhu roku však přesto moc děkujeme! První místo tak připadlo Dreamlandu, který si ho zasloužil především díky hlavním protagonistům. Druhé místo Deep Forrest je také jednoznačné a kdo tuhle klubovku navštívil, tak nemůže být překvapen. Nejlépe stylizovaná klubovka, která se navíc snaží přinášet nový sound do našich uší. Climax Chrise Sadlera pak dokazuje, že nepotřebujete žádné velké jméno, ani dekorace, abyste i po tolika letech naplnili klub. Meccastar si pak místo zasloužila taktéž díky line-upu, vzpomeňme na MAKJa či Don Diabla. No a Czech This Future bude pro většinu z Vás asi velkou neznámou, ale takhle klubovka působí na české scéně již mnoho let a popravdě neznám lepší a kamarádštější oslavu narozenin jako je tato.

Nejlepší Festival:
01. Tomorrowland
02. Ultra Europe
03. Lake Festival
04. World Club Dome
05. Magnetic Festival

Pochybuji, že do konce svého života navštívím něco lepšího, než je Tomorrowland. Druhé místo pak patří velkolepému Ultra Europe a třetí příčku má rakouský Lake Festival, který letos slibuje ještě větší věci než v roce 2014. World Club Dome je pak neuvěřitelně nabitý mejdan na fotbalovém stadionu v Německu a český Magnetic Festival má grandiózní atmosféru.