Pro mnohé to bývá neuskutečnitelný sen. Zažít na živo po Tomorrowlandu asi druhý top festival na světě. Vždyť právě na Ultra Music Festivalu hrají všichni DJs své nové tracky, kterými pak uspokojují po celý zbytek roku  miliony fanoušků po celém světě. Je Ultra skutečně pro českého diváka tak nedostupné, jak je všeobecně rozšířeno? Housemagazine vám přináší exkluzivně všechny informace, získané osobně při návštěvě Ultra v roce 2018, které k tomu potřebujete vědět!

Lístky na Ultra
Předprodej lístků na Ultra Music Festival začíná během června. Nákup nicméně není nejlevnější záležitostí, musíte se zaregistrovat a i přesto nemáte jistotu, ze lístek koupíte v první vlně. Ta bývá okamžitě s druhou vlnou vyprodaná a pro váhající se tak nabízí možnost zakoupení třetí a další vlny. V současné době si připravte na lístek více než 10 tisíc korun. K samotné vstupence, kterou pořídíte přibližně za 350 $ (7 700 Kč) ve třetí vlně, musíte připočíst ještě poplatky a daň (tzv. service fee) za necelých 100 $ (2 200 Kč) a poštovné ve výši 30 $ (660 Kč). Váš lístek tak nebude v elektronické podobě, nýbrž ve formě fyzické vstupenky.

Jak se do Miami dostat
Po zakoupení vstupenek na Ultra většina z vás začne řešit dopravu. Do Miami se dostanete letecky a pro letenky platí, ze čím dříve koupíte, tím levnější. Standardní cena za zpáteční letenku se pohybuje okolo 15 tisíc korun, v případě odletu z okolních měst (Berlín, Viden, Mníchov) se dá dostat i na částku o pár tisíc nižší. Vyplatí se sledovat zejména aerolinku Eurowings, která nabízí lety do Miami z Německa čas od času i za 7-9 tisíc Kč. Jedná se nicméně o nízkonákladovou společnost a v ceně nemáte ani odbavené zavazadlo, ani občerstvení. Vyplatí se proto možná koupit letenku o něco málo dražší, ale zato s klasickou aerolinkou.

Kam přiletím
V aglomerací Miami se nacházejí dvě letiště a vyhledávače vám je budou nabízet najednou. Pozorně si proto zjistěte, kam přiletíte. V případě letiště  Fort Lauderdale se budete nacházet asi 35 km od konání Ultra. K dopravě do Miami využijte vlak Tri Rail za 3,75 $ a dále přestupte na letišti Miami na bus 150 (viz níže).

V případě druhého letiště se budete nacházet přímo v Miami (Miami Airport) a cesta Vám na Miami Beach bude trvat lehce přes půlhodinu. Využijte autobus číslo 150, který jezdí přímo a stojí 2,25 $. Lístek koupíte u řidiče.

Pokud jste v posledních dvou letech nebyli ve Spojených Státech, musíte si zařídit ESTU za 15 $, která vás oprávní ke vstupu do země.

Ubytování
I ubytování v Miami bývá po dobu konání Ultra předražené. Rezervujte si ho včas. Nejlevnější variantou jsou hostely, kde budete pokoj sdílet s několika dalšími lidmi (kteří také většinou jdou na Ultra) a za noc zaplatíte mezi 1 000 – 1 500 Kč za osobu a noc. Rezervujte na booking.com a s použitím tohoto odkazu (https://booking.com/s/38_0/ji004836) navíc dostanete slevu 10 %. Soukromé ubytování rezervujte přes booking, zajímavé nabídky můžete najít i přes airbnb – slevu získáte na tomto odkazu www.airbnb.cz/c/jirik115

Cena se v tomto případě pochybuje od ceny 2 000 Kč za dvojlůžkový pokoj/noc, sehnat můžete výjimečně i levněji, ale i o mnoho dráž. Bydlení si najdete na Miami Beach-South Beach. Právě tam se totiž konají všechny party v rámci Miami Music Week a kde třeba můžete na ulici běžně potkat svého oblíbeného DJe.

Miami Music Week
Ultra je součástí tzv. Miami Music Week, který se koná pět dní. Můžete tak zažít pět dní nonstop party plné pool akcí i klasických eventů v nočním klubu. Akce jsou zveřejňovány průběžně od cca dvou měsíců předem. S nákupem vstupenek neváhejte, jsou na vlny a ty nejlevnější stojí od 10 $, týden před akcí už stojí i 100 $ a více. Podrobným hledáním můžete najít i nějakou akci se vstupem zdarma (jako my minulý rok na Chocolate Pumu). Aspoň jednou si zaplaťte pool party, které se konají většinou mezi 14:00 – 22:00 v některém z luxusních hotelů.

Většina party obsahuje i tzv. mystery guests, tedy tajné vystoupení DJ. Takto jsem minulý rok viděl na eventu Firebeatz & Friends i Hardwella a další, a to za pouhých 10 $ (220 Kč).

V USA platí do nočních klubů dress code, snažte se být proto slušněji oblečení – pánové v kraťasech či dlouhých kalhotech a košili, dámy bez velkých výstřihů a provokativních kraťásek. Nezapomínejte na uzavřenou obuv, v plavkách a žábkách vás na party nepustí. Naopak pool party jsou bez omezení a na ty naopak můžete přijít klidně i s batohem. Drinky na akcích se pohybují okolo 25 $.

Jak se stravovat
V Miami se dá stravovat na několik způsobů a záleží pouze na vašem rozpočtu. Nejlevněji se najíte ve fastfoodech typu McDonald’s a Burger King – osobně doporučuji Burger King, který má alespoň nějakou úroveň, Mc je zde opravdu odpad. Za hamburger dáte 1 $, za litr coly totéž a menu se pohybují mezi 4 – 8 $. Můžete ochutnat i další street food, velmi oblíbená je mexická kuchyně a jídlo v bufetech v supermarketech (např. Costco nebo Wholefoods). Za toto zaplatíte okolo 10 $. Nejdražší jsou samozřejmě restaurace, kde se ceny mohou pochybovat od 15 $ a výše. Nezapomínejte, že  v ceně není daň (cca 7,5 % a v restauracích i tip mezi 15 – 20 %)

Ceny na Ultra a voda zadarmo
Znáte to, když se na Magneticu chcete ochladit vodou a musíte zaplatit 50 Kč? To na Ultra řešit nemusíte, všude jsou zde možnosti si do vlastní nádoby odlít pitnou vodu zdarma. Ceny dalších nápojů se pohybují od 2 $, za pivo a drinky zaplatíte klidně i 10 $. Jídlo je zde také dražší, s cenami od 5 $. Platí se hotově, systém bohužel není tak promyšlený jako např. na Tomorrowlandu.

Organizačně se potom Ultra neliší od dalších festivalů, nic zvláštního by Vás proto překvapit nemělo.

Doprava z Miami Beach na Ultra
Ultra Music Festival se koná v Bayfront parku v Downtown Miami. Vaše ubytování se tak bude nacházet asi 10 km daleko v Miami Beach. Na místo konání festivalu můžete využít za velmi nízkou cenu Uber a nebo veřejnou dopravu – spoj si zjistěte až na místě, linek je totiž několik.

Celkové náklady
V případě low-cost cesty zaplatíte minimálně 10 500 Kč za vstupenku, poplatky a poštovné, bydlet budete v hostelu, týden za 9 tisíc, půjdete na tři další party (3x 15 $ = 900 Kč), na kterých si pokaždé dáte dva drinky (150 $ = 3 300 Kč), stravovat se budete v fastfoodech (10 $ den = 70 $ – 1 500 Kč) a dopravovat se budete pouze MHD (20 $ za týden). Připočtěte si cenu za letenku cca 11 tisíc a výslednou cenu máte 36 200 Kč.

Pokud jste poněkud náročnější: budete bydlet v soukromém a lepším hotelu, týden za 15 tisíc, a budete jezdit UBERem– ten mimochodem není příliš drahý (50 $ týden). Jíst budete v restauracích (cca 40 $/den = 5 600 týden) a na party si dopřejete víc drinků (cca 250 $ = 6 200 Kč). Poletíte letem z Prahy za 15 tisíc Kč. Celkově vás tedy výlet vyjde na minimálně 54 200 , utratit ale můžete samozřejmě mnohem víc. Můžete si půjčit auto a vydat se na jednodenní výlet na Everglades, Key West či do zábavních parků v Orlandu. Možností je spousta.