Po více než dvou letech se ve střední Evropě mohou opět konat velké festivaly s desítkami tisíc návštěvníků. Jedním z nich je World Club Dome (WCD), který již tradičně otevírá festivalové léto začátkem června. Letošní edice s přívlastkem „edice Las Vegas“ proběhla od 3. do 5. června na fotbalovém stadionu ve Frankfurtu nad Mohanem a jeho přilehlém areálu. WCD se prezentuje jako největší taneční klub na světě, na akci vystupují dvě stovky umělců na mnoha stagích. V takovém měřítku se konal tento festival naposledy v roce 2019, očekávání všech byla proto veliká, zda dokáže navázat na předchozí ročníky.


Na festivalu vystupovaly ty nejznámější jména – mezi headlinery například Blasterjaxx, Boris Brejcha, David Guetta,  Deadmau5, Dimitri Vegas & Like Mike, DJ Snake, KSHMR, Nicky Romero, Steve Aoki, Tchami či  W&W. Mezi vystupujícími byly i další známá jména všech žánrů včetně hardstylu či bigroomu.


My jsme WCD navštívili všechny tři dny a na následujících řádcích rozepíšeme, jaký na nás zanechala dojem samotná organizace festivalu a sety vystupujících. Hlavní mainstage se nacházela v interiéru fotbalové arény a oproti zvyklostem jsme na ní nestrávili nejvíce času. Konkurovala ji hlavně venkovní mainstage a překrásná hardstyle stage přímo před stadionem. V útrobách fotbalové arény se pak nacházelo několik dalších pódií a poněkud vzdálená pool stage.V pátek 3. června jsme na festival dorazili v odpoledních hodinách. Na místo se doslova hrnuly tisíce lidí. My jsme po získání nárámků zamířili na mainstage  v aréně. S půlhodinovým setem tam exkluzivně vystoupili AXMO b2b KEVU. Oba vystupující jsme velmi dobře znali a jejich set nebyl žádným překvapením. Přestože bylo v aréně poloprázdno, kluci si svůj set užívali a jejich set gradoval. Ihned poté jsme se přemístili na venkovní mainstage, kde začínal hrát Blasterjaxx. Vystoupení byla naprostá paráda a na vysokou laťku navázal i KSHMR. Na oba sety jsem se těšil z pátečního večera nejvíce a mé očekávání ještě předčily.

Potom jsme se vrátili na vnitřní mainstage v aréně, kde jako překvapení opět vystoupil Blasterjaxx. Poté proběhlo velkolepé slavnostní zahájení včetně tzv. Space Club Kitchen, plné různých efektů, se kterými organizátoři vůbec nešetřili. Závěr dne potom patřil Dimitri Vegas & Like Mike. Musím se přiznat, že jejich set bylo jedno velké zklamání. Německé publikum tuto belgickou dvojici ale miluje, a tak nechybí na žádné edici WCD.V sobotu 4. června začínal program již brzy odpoledne.

Celý program ve všechny dny končil ve 23 hodin, což je dle mého názoru poměrně brzo, ale za to organizátoři nemohou, protože předpokládám, že takové je nařízení místních úřadů. My jsme na festival opět přijeli až odpoledne. Na vnitřní mainstage vystupoval Quintino a sesterská blonďatá dvojice Nervo a byla to docela nuda. Daleko lepší show probíhala na venkovní mainstage s Mortenem a na hardstyle style. Publikum si vše užívalo a atmosféra byla neuvěřitelná. Stejně tak na vystoupení AXMO a KEVu na jedné z malých stagí v útrobách arény.

Na vnitřní mainstage pak vystoupil Timmy Trumpet. Lidé se jeho šílenou show bavili. Pravděpodobně stejné šílenosti předvede i na ostravském Beats for Love, kde za několik týdnů rovněž vystoupí.Závěr dne pak patřil na vnitří stage francouzské megahvězdě jménem DJ Snake. K jeho vystoupení jsem neměl velká očekávání, nikdy mě nebavil a bral jsem jej jako nutnost. Co ale předvedl? Nestečná show. Zatímco Trumpet musí používat všemožné efekty, mlácení cukrovým sklem do hlavy, řvaní do mikrofonu, aby vůbec strhl publikum, DJ Snake nepotřeboval vůbec nic, přestože se jeho show nesla v pomalejším BPM.


V neděli 5. června jsme dorazili opět až v odpoledních hodinách, těsně před vystoupením Nicky Romera. Jeho vystoupení? Jedna velká nuda. Řekl tomuto holanďanovi, že jeho tech-house se nikdy např. Fisherovi nevyrovná? Nechápu, proč se nedrží svého osvědčeného progresive house. Co mi také vadilo, že jeho set byl plně totožným s tím, co zahrál na Ultra Miami. Nicky Romera jsem vždy miloval, ale toto bylo jedno velké zklamání.

Headlinery večera, či spíše odpoledne, byla dvojice W&W, známá svým labelem Rave Culture. Neskutečná show od začátku až do konce, velmi mile mne překvapily i starší hitovky z dob zlaté éry EDM. Nelze vůbec nic vytknout, naprostá paráda.Po „wéčkách“ přišel na stage Deadmau5. Aréna se téměř vyklidila a upřímně, nedivím se tomu. Absolutně nechápu, proč tento člověk na mainstage v tomto časovém slotu vystupoval. Svým stylem vůbec nezapadal, hodila by se zdaleka jiná jména. Tohle se bohužel organizátorům vůbec nepovedlo.

Abychom pořadatele i pochválili, tak následovalo opět velkolepé zakončení a závěrečná show v podání Davida Guetty. Co k němu říct? Jen Wow, Wow, Wow! Toto byl závěr festivalu jak se patří! Guettův nový sound future rave kombinovaný se starými hitovkami bylo přesně to, po čem publikum toužilo a také si to náležitě užívalo.


Sečteno podtrženo, jaký tedy byl letošní World Club Dome? Organizačně v naprostém pořádku. Opět se nám potvrdilo, že nejlepší atmosféra není na hlavní mainstage, ale spíše na těch okolních. V neděli vidím velké zklamání v line-up, kdy tam Deadmau5 absolutně neměl co dělat a doufám, že si to i organizátoři uvědomili. Jinak nelze co vytknout, celkově se akce povedla a pokud budete mít možnost, jedťe sem příští rok – nejlevnější vstupenky na edici v roce 2023 jsou již v prodeji. Festivalové léto bylo zahájeno ve velkém stylu!